Доброславська громада

Одеська область, Одеський район

Заходи з термомодернізації

Дата: 07.02.2022 15:26
Кількість переглядів: 282

Фото без описуПро необхідність впровадження енергоефективних заходів, які є види тепловтрат у будівлях, а також про механізми державної підтримки заходів з енергозбереження

За рахунок впровадження енергоефективних заходів у будівлях, відбувається скорочення споживання енергетичних ресурсів, що дозволяє споживачам економити на оплаті житлово-комунальних послуг.

Основні види тепловтрат у багатоквартирному будинку

В залежності від конструктивних, інженерних, архітектурних та технічних особливостей будинку, основні тепловтрати відбуваються через:

  • зовнішні огороджувальні конструкції (стіни);
  • систему вентиляції;
  • перекриття між горищами та не утеплений дах;
  • вікна;
  • підлогу та перекриття підвального неопалюваного приміщення будинку;
  • вхідні двері.

Так, наприклад, у типовому багатоквартирному будинку від 30 до 45% тепла втрачається через зовнішні огороджувальні конструкції, а також стики між стінами, що призводить до виникнення містків холоду, ще від 15 до 25% тепла виходить через систему вентиляції, а також приблизно однакова кількість теплової енергії йде через вікна та через горищні перекриття і не утеплений дах – це від 10 до 20%. Трохи менше тепла втрачається через підлогу та перекриття підвального неопалюваного приміщення будинку від 10 до 15%, а також через вхідні двері втрати тепла складають від 1 до 6%.

Серед основних заходів зменшення енергоспоживання в будівлі, варто визначити:

  • Проведення енергоаудиту в будинку;

Енергоаудит проводиться з метою встановлення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та води, а також розроблення економічно обґрунтованих заходів щодо зниження обсягів їх споживання, тобто визначення заходів з підвищення енергоефективності будівель різного призначення (від будинків до підприємств різних галузей)..

  • Забезпечення 100% побудинкового та поквартирного (за технічної можливості) обліку паливно-енергетичних ресурсів (газу, теплової та електричної енергії) та води;
  • Встановлення індивідуального теплового пункту в будинку із погодозалежною автоматикою (в т.ч. проведення балансування системи опалення)

Індивідуальний тепловий пункт (ІТП) – це комплекс автоматичних пристроїв, зазвичай розташований в підвальній частині будівлі, і призначений для того, щоб приєднати внутрішньобудинкові системи теплоспоживання (опалення, гарячого водопостачання або вентиляції) до теплової мережі.

В ІТП відбувається передача і розподіл теплової енергії, регулювання температури, контроль та облік теплової енергії.

Встановлення ІТП на вході теплоносія в житловий будинок дає можливість регулювати подачу тепла в конкретній будівлі та керувати інтенсивністю подачі тепла в залежності від погодних умов.

  • Реставрація, часткова заміна теплоізоляції розподільчих трубопроводів на опалення у підвалі та горищі. Теплоізоляція відкритих ділянок трубопроводів та запірної арматури.
  • Промивка, балансування опалювальної системи (по “довжині” встановлюючи балансувальні клапани, по “висоті” – збільшивши витрату циркуляційними насосами);
  • Комплексне утеплення будинку

Утеплення відбувається шляхом додавання до існуючої стіни додаткового шару матеріалу з високими теплоізоляційними властивостями. В результаті такого заходу зменшуються теплові втрати, а також підвищується температура внутрішньої поверхні стіни, що позитивно впливає на тепловий комфорт та усуває можливість утворення конденсату та виникнення цвілі.

  • Встановлення системи припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією;

Вентиляція допомагає  створити і підтримувати сприятливий мікроклімат в приміщенні. Така система одночасно виконує кілька функцій: забезпечує чистим і свіжим повітрям приміщення; очищає повітря від пилу і неприємних запахів; нагріває повітря, при наявності рекуператора. Рекуператор є теплообмінником. Повітря, що виходить з приміщення, проходить через рекуператор і віддає тепло свіжому повітрю, яке надійшло з вулиці. Завдяки такій установці можна значно заощадити на обігріві, особливо в зимовий період часу. Крім того, припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією може і охолоджувати повітря, що особливо актуально для спекотного літа.

  • Впровадження та використання альтернативних та відновлюваних джерел енергії (за можливості);
  • Встановлення в місцях загального користування (під’їзди, підвали) енергозберігаючих освітлювальних приладів з датчиками руху;
  • Зміна побутових звичок мешканців будинку у споживанні енергетичних ресурсів (природного газу, теплової та електричної енергії) та води

Впровадження заходів з енергоефективності у будинку та систематичний контроль за споживанням енергетичних ресурсів його мешканцями, є запорукою зменшення витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Механізми державної підтримки впровадження енергоефективних заходів

В Україні діє дві загальнонаціональні програми державної підтримки впровадження енергоефективних заходів у будівлях.

Програма для ОСББ від Фонду енергоефективності. Фонд енергоефективності – державна установа, створена Урядом України з метою підтримки ініціатив щодо енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки здійснення заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження, зокрема в житловому секторі.

Фонд енергоефективності надає підтримку об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) для впровадження енергоефективних заходів шляхом надання грантів та запровадження комплексних технічних рішень, з врахуванням кращих європейських практик по термомодернізації будівель. Фонд покликаний забезпечити довгостроковий механізм фінансування проектів з енергоефективності для багатоквартирних будинків у яких створено ОСББ.

Гранти Фонду енергоефективності надаються ОСББ на безповоротній основі та можуть покривати, в залежності від обраного пакету, до 70 % вартості енергоефективних проектів.

Програма «Теплі кредити» від Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження.

Основною метою програми «Теплі кредити» є зниження обсягу споживання енергоресурсів в Україні, за рахунок стимулювання ОСББ та населення до впровадження енергоефективних заходів.

Принцип програми — держава компенсує частину витрат на купівлю енергоефективного обладнання та матеріалів при отриманні кредиту в держбанку.

Програма передбачає відшкодування:

  • 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
  • 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб – власників приватних будинків;
  • 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.

Якщо позичальником є фізична особа, яка отримує субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, то розмір відшкодування становитиме 35% як за напрямком придбання котлів, так і для інших енергоефективних заходів, але не більше 12 000 гривень.

Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості квартир-субсидіантів.

Уповноваженими на видачу “теплих кредитів” у рамках програми є 4 державні банки: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь